Co si představit pod pojmem průkaz energetické náročnosti budovy
PENB je dokument, ve kterém se pomocí výpočtu hodnotí spotřeba energie dané budovy. Do výpočtu je zahrnuta spotřeba nejen na vytápění a ohřev teplé vody, ale i energie spotřebována dalšími systémy, jako je umělé osvětlení, vzduchotechnika nebo chlazení.
Samotný průkaz energetické náročnosti budovy se skládá ze dvou částí. Hlavní částí je několikastránkový protokol obsahující informace o zadavateli a zpracovateli, základní informace o hodnocené budově a samotné vyhodnocení energetické náročnosti budovy. Pro snadnější a rychlejší orientaci slouží druhá část energetického průkazu lidově označována jako „energetický štítek“. Jedná se o grafickou část, ve které jsou přehledně zobrazeny nejdůležitější informace a hodnoty.
Co mi řeknou hodnoty obsažené v „energetickém štítku“?
Hned v hlavičce uvidíme identifikační údaje o hodnocené, doplněné o parametry jako je energeticky vztažná plocha, objemový faktor a plocha obálky budovy. V následující části se dozvíme celkové množství dodané energii při typizovaném užívání. Černá šipka s bíle vepsanou hodnotou nám ukáže, do které ze 7 energetických tříd budova spadá. Bílé číslo nám prozradí kolik kWh/(m2 ˟rok) energie budova na provoz vyžaduje.
Oddíl doporučená opatření není pro běžné zpracování energetického průkazu povinný, v případě zájmu si jeho vyplnění můžete vyžádat u zhotovitele. Dozvíte se v něm, jakým směr se vydat za nejefektivnější úsporou energie a financí. Procentuální zastoupení energií se dozvíme v oddíle podíl energonositelů na dodané energii. Ukazatele energetické náročnosti nám na stejném principu jako u celkové dodané energie prozradí, který z dílčích technických systémů je největší konzument energie.
U koho štítek objednat?
Průkaz energetické náročnosti mohou zhotovit pouze osoby oprávněné Ministerstvem průmyslu a obchodu. Pro zpracování doporučujeme vybrat firmu s dobrými referencemi. Mezi ověřené společnosti zabývající se energetickým hodnocením patří chciPRŮKAZ.cz s působností po celé ČR.