Zařizujete si kuchyň a přemýšlíte nad designem? Vybrali jste skříňky, podlahu i spotřebiče a teď uvažujete, jaký kuchyňský dřez by se do ní hodil? Než si tuhle otázku položíte, je potřeba si uvědomit, že je to jedna z nejvytíženějších částí kuchyně. Přinášíme vám tipy, podle kterých zvolit správný druh dřezu a vyvarovat se častých chyb.
-
Vestavný nebo osazený
Osazený dřez se celkem jednoduše vloží do kuchyňské desky, zatímco vestavný v ní musí být dokonale zapuštěn. Instalace zápustného dřezu je nákladnější, musí se namontovat vespod kuchyňské linky. Umožňuje snadnější čištění a nedochází k zatékání okolo. Zároveň vestavný systém zanechává víc prostoru na lince a dodává jí luxusní vzhled.
-
Materiál
Době, kdy měli všichni nerezové dřezy, už dávno odzvonilo. Dnes už je na výběr ze spousty elegantnějších materiálů, musíte ale zvážit vytížení dřezu a jestli se budete věnovat jeho pravidelné údržbě. Porcelánové a kameninové dřezy jsou náchylnější na poškození a skvrny od jídla. Celkem pevné a odolné jsou tectonitové dřezy.
-
Velikost
Dalším důležitým aspektem výběru je také rozměr. Čím větší, hlubší a dřez, tím pohodlnější mytí nádobí a příprava jídla, ale také vyšší cena. Zvažte, kolik máte prostoru na lince, o který vás bude obírat každý centimetr navíc dřezu. V malých kuchyních navíc nevypadá zrovna dobře masivní dřez.
-
Jednoduchý vs. dvojitý
V malé kuchyni a v menším počtu členů domácnosti si vystačíte s jednoduchým dřezem. Pokud ale vaříte několikrát denně a máte početnou rodinu, může vám dvojitý dřez posloužit jako odkladiště špinavého nádobí nebo odkapávač, když je myčka zrovna plná. Zamyslete se, jestli vám pak zbyde dostatek místa na kuchyňské desce.
-
Okolí dřezu
Dřez s odpadem vytváří v kuchyni sekci na mytí nádobí. Je potřeba myslet na to, že skříňka pod dřezem plní plně tuto funkci a úložného prostoru pod ní už moc nezbývá. Určitě v ní nesmí být myčka nádobí nebo jiné spotřebiče.